Na jakim sprzęcie powinien pracować fotograf ślubny?

W poszukiwaniu profesjonalnego fotografa ślubnego często skupiamy się na sprzęcie, jakiego powinien on używać. Z tej racji, że sami nie jesteśmy zawodowcami i w tej materii nie mamy doświadczenia, sugerujemy się opiniami zasięgniętymi na forach w Internecie. Należy jednak podchodzić do nich z pewną rozwagą, ponieważ często mamy do czynienia z reklamami popularnych marek. Jeśli spotkaliście się z opinią, że profesjonalnego fotografa czyni aparat Nokii bądź Canona to wiedzcie, że tak nie jest. Nie marka się liczy a jakość sprzętu i odpowiednie dobranie dodatkowych elementów.

Oczywiście nie każde urządzenie nada się do wykonania dobrego zdjęcia, tak sam talent nie wystarczy. Są w końcu aparaty, które posiadają zbyt dużo ograniczeń, aby móc je na co dzień wykorzystywać do zadań tego rodzaju. Tanie kompakty czy aparaty wbudowane w smartfonach nie nadadzą się do profesjonalnego uwieczniania ceremonii ślubnej. Druga sprawa, że wiele zależy od ostatecznego efektu, na jakim zależy młodej parze, tak więc często fotografie robione polaroidem będą np. świetnym dodatkiem do albumu. Dobrze też zajrzeć na stronę interesującego nas fotografia, jak np. https://dwiewieze.pl/ ocenić portfolio i zapytać się o sprzęt, jakiego używa.

Co wybrać?
Głównym kryterium przy wyborze aparatu powinna być wszechstronność i umiejętność wykorzystania jego potencjału przez obsługującego fotografa. Można założyć, że dość bezpiecznym rozwiązaniem dla fotografii ślubnej będzie każdy aparat z wymienną optyką. Otóż kompakty z przymocowanym na stałe, ciemnym obiektywem, który wolno ustawia ostrość często posiadają dużo ograniczeń dotyczących ustawień ekspozycji, jakości produkowanych plików czy możliwości używania lamp błyskowych. Takie kryterium pozostawia fotografom bardzo szeroki wachlarz sprzętu, jakim mogą się posługiwać – od małych bezlusterkowców, jak Fuji przez pełnoklatkowe lustrzanki po aparaty średnioformatowe.

Dobieraj sprzęt do zadania
Trzeba podkreślić, że każdy z wyżej wymienionych systemów ma swoje słabe i mocne strony, jednak to co w fotografowaniu najważniejsze to świadomy fotograf. Często nawet najlepszy sprzęt, użyty w sposób nieumiejętny, może zrujnować cenne pamiątki. Bardzo ważne jest, żeby używany system był odpowiedni do stylu pracy. Oznacza to, że całkiem innych efektów możemy oczekiwać od osoby używającej niewielkiego i niemal bezszelestnego aparatu Leici, a innych od fotografa używającego średniego formatu.

Najpopularniejsze cukierki

Każdy z nas kocha cukierki. Na rynku znajdziemy całą masę różnych łakoci – od słodkich przez kwaśne do miętowych. Każdy znajdzie więc coś dla siebie, jednak z biegiem lat w Polsce wytworzył się kanon najpopularniejszych łakoci.

Cukierki występują w różnych często zaskakujących formach a te najlepsze znajdziemy w sklepie https://www.kuri.com.pl/cukierki,c16.html

Krówki
Jest to chyba najpopularniejszy polski cukierek. Łakocie te wytwarza się z masy krówkowej, która składa się z mleka, cukru i masła. Następnie całość miesza się i gotuje, a gotową masę wylewa się na stół i studzi. Po paru dniach dojrzewania masa jest krojona i pakowana w papierek z wizerunkiem krowy i właśnie stąd wzięła się nazwa. Świeża krówka powinna ciągnąć się w całości, ale z upływem czasu cukier się krystalizuje a sam cukierek kruszeje od zewnątrz. Historia krówki sięga początków XX w. kiedy to Feliks Pomorski nauczył się wytwarzać je u wuja w Żytomierzu a w latach 20-ych XX w. w Poznaniu ruszył z produkcją na skalę przemysłową. Po II wojnie światowej, udało mu się wznowić produkcję w podwarszawskim Milanówku a po nacjonalizacji Pomorski przeniósł manufakturę do przydomowego ogrodu. Co ciekawe samo przedsiębiorstwo istnieje do dziś. Obecnie krówki produkuje na skalę przemysłową wiele różnych zakładów cukierniczych.

Landrynki
Chodzi o twarde cukierki wykonane z jednorodnej masy, służące do ssania lub rozgryzania, przezroczyste, jednak o różnym zabarwieniu. Landrynki występują w różnych smakach, głównie owocowych. Co ciekawe, sama nazwa pochodzi od nazwiska Fiodora Matwiejewicza Łandrina, założyciela i właściciela fabryki słodyczy założonej w 1848 roku w Petersburgu

Michałki
Są to czekoladowe cukierki produkowane przez różne zakłady cukiernicze w Polsce. Łakocie te posiadają prostopadłościenny kształt, wypełnione są orzechowo-kakaowym nadzieniem z niewielkimi, chrupiącymi fragmentami orzeszków ziemnych a po wierzchu oblane są czekoladą. Otóż sama nazwa cukierków wywodzi się od zdrobniałej formy imienia Michał, jednak jej pochodzenie nie jest wyjaśnione. Według jednej z teorii miały zostać nazwane na cześć Michała Tabaki, syna ówczesnego dyrektora zakładów Hanka.