Rachunkowość zarządcza

Rachunkowość zarządczą według MH – biuro rachunkowe określa się także jako rachunkowość menedżerską – stanowi ona część rachunkowości, która służy potrzebom zarządzania przedsiębiorstwem w wewnątrz. Ponadto dostarcza ona niezbędnych danych, które służą podejmowaniu decyzji tych bieżących i tych rozwojowych. Rachunkowość zarządcza pełni też funkcję informacyjną, dzięki czemu menadżerowie mogą podejmować decyzje: strategiczne, taktyczne, operacyjne, planistyczne i kontrolne. Menadżerowie mogą podejmować te decyzje dzięki: specjalnym technikom i procedurom, jak np.: budżetowanie, różne pozytywne wzorce, dobrze sporządzone modele rachunku kosztów i przychodów, analizę zachowania się kosztów oraz informacje o dokonaniach jednostki. Cele rachunkowości zarządczej. Nadrzędnym celem rachunkowości zarządczej jest dostarczanie kierownictwu przedsiębiorstwa systematycznych informacji, które ułatwiają podejmowanie decyzji dotyczących działania jednostki w określonych warunkach. Rachunkowość zarządcza jest rachunkowością wewnętrzną, czyli jest ona dopasowana do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Informacje dostarczane przez rachunkowość zarządczą służą menadżerom do następujących celów:

– wyjaśnienia ich wątpliwości (jak działać?),

– dokonanie wyboru problemów (który problem rozwiązać najpierw?),

– rozwiązanie problemu (jaki jest najlepszy sposób rozwiązania problemu?),

– kontroli przebiegu procesów,

– realizacji planów i budżetu

Wartość informacyjna rachunkowości zarządczej wpływa na podjęte decyzje, co następnie przedkłada się na i rezultaty uzyskane przez przedsiębiorstwo dzięki ich realizacji. Dlatego też to właśnie rachunkowość zarządcza pełni ważne funkcje w procesie decyzyjnym. Funkcje rachunkowości zarządczej:

funkcja planistyczna, która polega na tym, że rachunkowość dostarcza informacji, które zmniejszają stopień ryzyka w trakcie dokonania wyboru, rachunkowość zarządcza dostarcza wszelkie dane, które są niezbędne do podejmowania decyzji w zarządzaniu jednostką, ponadto buduje wzorce kosztów, które stanowią podstawę oceny podjętych przez menadżerów działań, funkcja kontrolna, wykazuje ona różnicę pomiędzy tym, co zaplanowane a rzeczywiście osiągnięte, identyfikuje ona wszelkie problemy (miejsce ich powstania, przyczyny i osoby odpowiedzialne), funkcja organizacyjna, tutaj rachunkowość zarządcza odzwierciedla się w strukturze, podporządkowania, odpowiedzialności i specjalizacji, ponadto wydziela ona granicę odpowiedzialności, wskazuje zadania oraz kompetencje menadżerów do podejmowania decyzji, funkcja komunikacyjna, która jest zapewnieniem systemu komunikacji dzięki odpowiednim formom i metodom przepływu informacji (sprawozdania, raporty, polecania, instrukcje).

Wypoczynek na Sri Lance

Nie znajdziemy osoby, która nie lubi poznawać czegoś nowego i preferuje na urlopie tylko siedzenie przed telewizorem i jedzenie chipsów. Niekiedy mamy ochotę na taki dzień, ale długo tak wytrzymać się, nie da. Dotyczy to szczególnie tych osób, które lubią się ruszać i nie mogą zbyt długo usiedzieć w jednym miejscu. Dlatego też jeśli planują one wakacje, to oprócz wypoczywania zawarte są w nich także chwile zarezerwowane na zwiedzanie.

Jednak nie każdy ma wakacje wtedy kiedy by tego chciał. Niekiedy po prostu nie mamy wpływu na to kiedy urlop w pracy mieć będziemy. W niektórych firmach jest tak, że przez trzy tygodnie w roku wszystko staje i całą firma ma urlop. W tym czasie wszystko jest zamknięta a produkcja zatrzymana. Dlatego też w takim wypadku nie mamy jak zmienić daty wakacji. Jeśli taki urlop jest na przykład w lipcu czy sierpniu to jest to doskonały czas na wyjazd nad morze czy w góry. Jeśli jednak będzie to w listopadzie czy w lutym, to co wtedy?

Wakacje w zimie

Na wakacje nie musisz się przecież ograniczać do naszego kraju. Jest wiele innych , gdzie w tym czasie kiedy u nas jest zima, panuje pora sucha. Jest to doskonały czas dla tych, którzy chcą wypocząć i nie odczuwać wysokich temperatur, które w porze deszczowej są dość męczące. W czasie kiedy u nas jest brzydka pogoda i zima, tam jest trzydzieści stopni ciepła i doskonała pogoda. Gdzie wiec na takie egzotyczne wakacje zimowe się wybrać? Najlepiej na wczasy na Sri Lance. Stała się ona ostatnimi czasy dość popularna jeśli chodzi o podróże. Jest to dziewicza wyspa na oceanie indyjskim. Znajdziemy tam nie tylko piękna przyrodę, dżungle, parki narodowe i wszechobecną zieleń, ale także interesujące zwierzęta i miejsca do zwiedzania i poznawania kultury i zwyczajów mieszkańców wyspy.