Podłoga w kuchni

Tak na dobrą sprawę jeśli chodzi o podłogi w domu i materiały jakie możemy użyć do ich wykończenia to wybór mamy bardzo duży. Niemniej jednak w pewnym sensie przywykliśmy do tego, że obowiązują pewne logiczne zasady, którymi należy kierować się podczas wyboru materiałów na podłogę w danym pomieszczeniu. Jak zatem wygląda to w odniesieniu do pomieszczenia jakim jest kuchnia?
W zdecydowanie największej liczbie przypadków podłoga w kuchni stworzona jest z podłogowych płytek ceramicznych czyli z kafelek. I oczywiście bez dwóch zdań jest to świetny wybór. Faktem jest, że i płytki możemy zniszczyć, jeśli przykładowo coś ciężkiego nam na nie upadnie, ale na pewno są one o wiele lepszym rozwiązaniem niż dywan czy wykładzina. Płytki są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, nie zaplamimy ich niczym na stałe. W przypadku chociażby wspomnianego dywanu sprawa wygląda inaczej.

Kuchnia jest miejscem, w którym powinien panować porządek, na podłodze zaś powinno być czysto. Dywan czy wykładzina dywanowa są takimi materiałami, których czystość ciężko jest zachować – zwłaszcza w kuchni. Poza tym jako że w kuchni smażymy, pieczemy, gotujemy wszelkie zapachy wsiąkają w materiał. Na pewno wiemy to po własnych ubraniach, które przesiąknięte są zapachem oleju i tym podobnych. O ile w danym momencie smażone czy gotowane potrawy mogą pięknie pachnieć, o tyle zapach który „wchodzi” we wszelkie materiały nie jest już przyjemny. Ciężko zaś jest uwierzyć w to, że tylko po to, by się uprzeć i mieć jednak dywan w kuchni pralibyśmy go co kilka dni, czy przynajmniej wynosilibyśmy go do wytrzepania i wywietrzenia, w celu zachowania jego czystości i świeżości. Oczywiście to, jaką podłogę położymy w kuchni jest już naszą sprawą, ale warto się nad tym dobrze zastanowić, abyśmy nie musieli później niczego żałować.

Co powinno znaleźć się w kuchni?

Kuchnia, podobnie jak i inne pomieszczenia w naszym domu służy do określonych celów. Oczywiście nie jest żadną tajemnicą to, że w kuchni przede wszystkim przygotowujemy posiłki, a także przechowujemy żywność. Aby jednak móc robić to wszystko w sposób bardzo wygodny nasza kuchnia powinna być wyposażona w określone sprzęty.

Po pierwsze każda kuchnia powinna posiadać lodówkę z zamrażarką. Naturalnie wielkość i kolor, a także wszelkie extra dodatki ustalamy sami, tak by się nam podobało. Następnie każda kuchnia musi mieć zlew. Nawet bowiem jeśli posiadamy zmywarkę do mycia naczyń, to przecież w kuchni musimy mieć dostęp do bieżącej wody. Może to być zlew jednokomorowy bądź też dwukomorowy w zależności od tego co się nam podoba. Warto również zainwestować w blat, w którym będzie się znajdował ów zlew. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, bo dzięki temu zyskujemy odpowiednie miejsce, na którym możemy przygotowywać potrawy. Oczywiście nie możemy również zapomnieć o płycie czy to gazowej, indukcyjnej czy elektrycznej razem rzecz jasna z piekarnikiem. Zaś wszelkie sprzęty i produkty takie jak garnki, sztućce, mikser, mąka czy cukier powinny mieć swoje miejsce w szafkach i półkach. Wobec tego potrzebne będą w kuchni specjalne meble kuchenne.

Naturalnie liczą się także drobniejsze sprzęty, bez których większości z nas obecnie ciężko byłoby się obejść. Możemy tutaj wymienić przykładowo kuchenkę mikrofalową, czajnik bezprzewodowy czy ekspres do kawy. Rzecz jasna prawda jest taka, że to my sami ustalamy co jest nam potrzebne w kuchni i co powinno się tam znaleźć, bo mimo wszystko nie każdy z nas używa wspomnianej mikrofalówki czy ekspresu, a za to może codziennie korzystać z sokowirówki. Kuchnia, choć jest miejscem przede wszystkim służącym do gotowania, pieczenia i smażenia także może i powinna być przytulna. I tam możemy zawiesić ładne firanki czy obraz na ścianie, postawić kwiatka w stylowej doniczce.

Ciśnieniowe ekspresy do kawy

Któż z nas nie lubi pić kawy, szczególnie o wczesnym poranku? Niezawodnym urządzeniem w naszej kuchni jest ekspres do kawy, który składa się z takich części, jak bojler, a więc ogrzewany za pomocą elektrycznej grzałki zbiornik, do którego wlewamy wodę, a także pojemnik zaopatrzony w sitko z filtrem, do którego wsypujemy kawę. Po włączeniu przez nas ekspresu, grzałka ma za zadanie podgrzać wodę do temperatury około 100 stopni Celsjusza. Następnie woda przechodzi przez pojemnik z kawą, zamieniając się tym samym w napar, który skapuje do dzbanka, bądź do filiżanki – w zależności, czy posiadamy dzbanek jako część wyposażenia naszego ekspresu – tyle o zasadzie działania ekspresu do kawy.

Czym mogą się różnić ekspresy do kawy? Podstawową różnicą może być przede wszystkim moc grzałki, pojemność zbiornika na wodę oraz filtra na kawę, a także poziom ciśnienia, z jakim gorąco woda, bądź para wodna przechodzi przez pojemnik zawierający kawę. Im wyższe jest to ciśnienie, tym też kawa jest lepsza. Możemy wyróżnić ekspresy do kawy niskociśnieniowe, a więc takie, w których para ma ciśnienie od 2,5 do 4 barów. Przygotowania takiej kawy trwa dość długo (standardowo około 2-3 minut), a także wysokociśnieniowe, w których to woda o temperaturze 95 stopni Celsjusza oraz o ciśnieniu 15 barów jest przepompowywana przez pojemnik z kawą. Wysokie ciśnienie sprawia, że otrzymana przez nas kawa ma zdecydowanie bardziej pełny smak i aromat. Ekspresy wysokociśnieniowe charakteryzuje krótki czas parzenia kawy, około 20-30 sekund. Taka kawa zawiera też mniej kofeiny.

Planowanie prac remontowych

Każdemu z nas zależy przede wszystkim na tym, aby wszelkie prace remontowe mogły przebiegać niezwykle sprawnie, bez niepożądanych komplikacji i strat. Zanim zaczniemy remont naszego mieszkania, czy domu, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na zaplanowanie wszystkich etapów przyszłej pracy. Każdy dom, czy mieszkanie, wraz z upływem czasu, starzeje się i po jakimś czasie wymaga po prostu odświeżenia, a w niektórych wypadkach, nawet i kapitalnego remontu. bardzo często decydujemy się na remont ze względu na konieczność dopasowania poszczególnych pomieszczeń do zmieniających się potrzeb rodzinnych, czy naszego stylu życia. Wraz z remontem, stawiamy na wprowadzenie wszelkich innowacji, unowocześnień. Wszystkim zależy przede wszystkim na zapewnieniu sobie niezwykłego komfortu. Każdy remont wymaga ogromnego wkładu pracy, poświęcenia, czasu. Niekiedy remont okazuje się także bardzo kosztowny. Jak zabrać się za profesjonalny remont?

W większości wypadków, warto postawić na usługi fachowej firmy. Niektóre prace remontowe mogą okazać się dla nas zbyt skomplikowane i nierealne do wykonania. Własnoręcznie możemy zatem wykonać te czynności, których jesteśmy pewni, że wykonać je potrafimy. Te natomiast, które wymagają fachowej ręki, a niekiedy nawet i specjalistycznego sprzętu, zdecydowanie lepiej jest powierzyć sprawdzonej i doświadczonej ekipie remontowej. Zatrudniając konkretną firmę, zawsze należy podpisać z nią odpowiednią umowę, w której będzie zawarta data zarówno rozpoczęcia, jak i zakończenia prac. Należy ściśle określić zakres prac. Bardzo ważne jest, aby zaplanowany był szczegółowy harmonogram poszczególnych prac.

Artykuł napisany przez: Nawigator Sodo i Sokół – Administrowanie nieruchomościami Wrocław

Okno w sypialni

Sypialnia jest miejscem niezwykle ważnym, dlatego też jeśli jeszcze nie mamy osobnego pomieszczenia, w którym moglibyśmy urządzić sobie sypialnię to koniecznie powinniśmy je wygospodarować, jeśli oczywiście jesteśmy w stanie to zrobić. Bardzo istotnym elementem w sypialni jest okno. I nie chodzi tylko i wyłącznie o to, czy ma ono być drewniane czy też z PCV, choć to też jest rzeczą ważną.

Przede wszystkim chodzi jednak o to, aby było ono w jakiś sposób zasłonięte. W końcu sypialnia to takie miejsce w domu, w którym powinniśmy się czuć całkowicie swobodnie. A zasłonić okno możemy na wiele różnych sposobów i tylko od nas i naszego gustu zależy to, który z nich wybierzemy. Po pierwsze mamy firany i firanki. Firanka, jeśli tylko jest nieco dłuższa niż przykładowo do połowy okna już sama w sobie co nie co zakrywa. Zazwyczaj jednak to nie wystarczy, bo jeśli jakiś wścibski sąsiad czy przechodzeń będą chcieli zajrzeć do naszej sypialni przez okno to zapewne będą w stanie to zrobić. Wobec tego prócz firanek powinniśmy zaopatrzyć się w coś jeszcze.
Na pewno dobrym pomysłem są zasłony. Zwłaszcza jeśli wybierzemy nieco grubszy materiał, a ich kolor będzie ciemny to raczej mało prawdopodobne, by ktoś z zewnątrz wypatrzył cokolwiek. Nie każdy jednak lubi zasłony, nawet te lekkie, typowo ozdobne. W takim razie kolejną propozycją są rolety. Jeśli chodzi o rolety mamy wybór doprawdy ogromny zarówno w kwestii koloru, wielkości jak i samego materiału z jakiego są wykonane. Możemy również postawić na żaluzje. Współczesne żaluzje znacznie różnią się od tego, co proponowano nam jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie mogą one być naprawdę bardzo stylowe i mogą pasować do absolutnie każdego rodzaju wnętrza.

Przygotowanie posiłków z robotem kuchennym

Pieczenie ciast, przygotowanie posiłków to wszystko co wykonuje się w kuchni. Do tego wszystkiego potrzebne są różne przybory kuchenne. Zakupuje się sprzęty, niezbędne narzędzia aby przygotowanie posiłku było jak najbardziej efektywne. Wszystko po to, by ułatwić życie w kuchni. Wszystkie sprzęty, które znajdują się w kuchni sprawiają, że wszystkie czynności wykonuje się dużo szybciej.

Robot kuchenny jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Kupując robot, warto kupić taki, który będzie miał najwięcej funkcji. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to by łączył w sobie wiele funkcji, ponieważ zaoszczędzi się dużo czasu na sprzątaniu. Robi się też jeden zakup i ma wszystko razem.

Kto pragnie mieć robot kuchenny z prawdziwego zdarzenia to powinien pomyśleć o takim, który posiada wbudowaną wagę oraz elektroniczny ekranik. Dodatkowo powinien być energooszczędny. Taki robot łączy w sobie funkcje miksera, blendera, wagi kuchennej. Wieloczynnościowe roboty są lepszym rozwiązaniem pod względem cenowym niż gdyby zamierzało się wszystko kupić oddzielnie. Każdy jednak ma inne potrzeby, więc kupuje się taki jaki jest akurat potrzebny.

Przy zakupie robota trzeba zwrócić uwagę na moc silnika. Im jest większa, tym lepiej. Różnią się także pojemnością misy. Jeśli ma się dużo do przygotowania, to warto kupić większą. Przy zakupie warto zwrócić także uwagę czy istnieje funkcja tarcia ziemniaków, mielenia mięsa, wyciskania soków. Takie roboty są bardzo funkcjonalne i w każdym domu powinny się znajdować. Jeśli posiada się już oddzielnie sokowirówkę czy maszynkę do mięsa, to nie musi w robocie się znajdować.

Remont łazienki

Remont łazienki to nie tylko kosztowna, ale i uciążliwa inwestycja. Na co warto zwrócić uwagę, aby przebiegła sprawnie.

Przede wszystkim należy dokładnie zaplanować co chcemy zmienić w łazience oraz jaką kwotę możemy na to przeznaczyć.

Jeśli w planach jest zmiana płytek, trzeba skuć stare, aby położyć nowe. Przy okazji należy wyrównać ściany, które są zapewne krzywe. Nie można kłaść nowych płytek na stare. Ściany oraz kąty muszą być równe.

Remont łazienki łączy się zazwyczaj z wymianą rur. Nowe zakłada się, gdy stare są już zniszczone, planuje się inny rozstaw urządzeń sanitarnych.

Przy generalnym remoncie podejmujemy również decyzję, czy pozostawiamy wannę, czy też zamieniamy ją na kabinę prysznicową. Zaletą prysznica jest fakt, że zajmuje mało miejsca, zwłaszcza ustawiony w rogu łazienki.

Wolnostojące urządzenia sanitarne zazwyczaj zamienia się na wiszące, które są nie tylko modne, ale również praktyczne. Rury są ukryte, a i utrzymanie czystości jest łatwiejsze.

W łazience warto zamontować grzejnik drabinkowy, który często posiada grzałkę elektryczną, dzięki czemu grzejnik może służyć dodatkowo jako suszarka na bieliznę.

Przy okazji remontu warto pomyśleć o nowym oświetleniu. Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, szczególnie w przypadku oświetlenia punktowego. Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie wanny za pomocą listwy LED lub też umieszczenie w fugach malutkich diod. Efektownie wygląda również podświetlenie półek.

Interesujący jest pomysł schowania pralki w specjalnej szafce, co daje ciekawy efekt wizualny. Szafka może być zamykana na drzwiczki tradycyjne, przesuwane lub też harmonijkowe.

Tekst przygotowany przez internetowy sklep OtoMeble.com.pl – meble łazienkowe

Szafa przesuwna

Sypialnia jest bez cienia wątpliwości takim miejscem, które powinniśmy urządzić tak, abyśmy czuli się tam w pełni swobodnie. Oczywiście nie jest wcale powiedziane, że jeśli robimy sobie w domu osobną sypialnię to powinno znaleźć się w niej wyłącznie łóżko. Bardzo dobrym pomysłem jest postawienie w sypialni przykładowo szafy przesuwnej. Zwłaszcza jeśli mamy duże łóżko sypialniane, w którym nie ma specjalnego pojemnika na pościel. W takiej zaś dużej, pojemnej szafie spokojnie będziemy mogli schować nie tylko pościel, ale i wiele innych rzeczy.

Cały sens inwestowania w taki mebel jak właśnie szafa przesuwna opiera się właśnie na tym, by ona jedna zastąpiła wiele innych mebli, które zabierają przestrzeń. Wobec tego koniecznie powinna ona być możliwie jak największa i najbardziej pojemna. Jeśli postanowimy mieć w sypialni taką szafę będziemy mogli zatem zrezygnować z innych mebli porozstawianych po całym pomieszczeniu. Szafa tego rodzaju doskonale sprawdzi się zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach.
Jeśli zastanawiamy się nad wyborem szafy to warto wybrać się do kilku sklepów, zajrzeć do różnych katalogów i do Internetu. Na pewno świetnym pomysłem jest indywidualne zamówienie szafy na wymiar. Wtedy będziemy mieli przynajmniej całkowitą pewność, że będzie ona pasować idealnie. Ale nawet jeśli od razu wiemy, że chcemy zamawiać szafę na wymiar to i tak warto sprawdzić inne propozycje, bo być może znajdziemy coś co szczególnie się nam spodoba, zrobimy zdjęcie i pokażemy je stolarzowi, który ma zrobić szafę dla nas. Bez wątpienia bardzo ciekawym pomysłem będzie szafa przesuwna z lustrem. Naturalnie zanim zdecydujemy się ostatecznie na cokolwiek powinniśmy pamiętać o tym, by dokonać wyboru takiej szafy, która swoim stylem i kolorem będzie pasowała do reszty wyposażenia sypialni – zwłaszcza do łóżka.

Zalety podwieszanego piekarnika

Z całą pewnością większość z nas korzysta w kuchni z takiego sprzętu jak piekarnik. Mało prawdopodobne jest też to, że urządzając kuchnię nie pomyślelibyśmy o zakupie piekarnika. Nawet bowiem jeśli nie używamy go bardzo często, bo przykładowo tylko raz na jakiś czas gdy chcemy upiec ciasto to i tak się przydaje. Kiedy myślimy o piekarniku zazwyczaj kojarzy się on nam ze sprzętem znajdującym się na podłodze bądź też wbudowanym w meble i umiejscowionym zaraz nad podłogą.
Oczywiście takim skojarzeniom nie można się dziwić, bo rzeczywiście najczęściej w taki sposób lokalizujemy piekarnik. Niemniej jednak coraz to częściej można spotkać się z takimi projektami kuchni, gdzie piekarnik znajduje się nie zaraz nad podłogą i tuż pod płytą, ale zawieszony jest na wyższej wysokości, przykładowo metr od podłogi. Płyta zaś w takim wypadku znajduje się w zupełnie innym miejscu. Rozwiązanie to jest rzecz jasna bardzo ciekawe w sensie wizualnym, ale nie da się ukryć, że posiada także liczne plusy.

Podstawową zaletą jest to, że nie musimy się schylać, by zajrzeć do potrawy znajdującej się w piekarniku. Mamy bardzo łatwy, wygodny dostęp. Dzięki temu na pewno też istnieje o wiele mniejsze ryzyko poparzenia się przez naszą nieuwagę i zły dostęp, co zdarza się raczej dość często w przypadku piekarników umiejscowionych zaraz przy podłodze. A skoro już jesteśmy przy kwestii poparzeń, to oczywiście od razu na myśl nasuwa się to, że zwłaszcza małe dzieci często lubią zbliżać się do niebezpiecznych sprzętów. Gdy zaś piekarnik jest włączony może być bardzo niebezpieczny. Ale jeśli będzie znajdował się wystarczająco wysoko to dziecko zwyczajnie nie będzie miało do niego dostępu. A jest to szczególnie ważne w przypadku bardzo małych dzieci, którym nie zawsze jesteśmy w stanie wytłumaczyć, że coś jest niebezpieczne i nie powinny się do tego zbliżać.

Odnawianie drewnianej podłogi – cyklinowanie

Podłoga drewniana jest materiałem długowiecznym, ale konieczna jest jej dokładna pielęgnacja. Podłoga drewniana powinna mieć przynajmniej 5 mm powierzchni użytkowej.

Z biegiem czasu podłoga może tracić blask, pojawiają się obtarcia, ryski. Jeśli uszkodzenia nie są zbyt duże, wystarczy delikatnie zeszlifować jej wierzchnią warstwę, stary olej lub lakier i 1 mm drewna. Jeśli kupiliśmy drewno z 5 mm powierzchni użytkowej, a przy jednym cyklinowaniu usuwamy 1 mm, to można liczyć na 4-5 cykli odnawiania podłogi drewnianej.

Standardowo cyklinowanie przeprowadza się co 15 lat, chyba że podłoga uległa uszkodzeniu, trwałemu zabrudzeniu. trans.gif

Cyklinowanie warto zlecić profesjonaliście, ale można też spróbować samodzielnego cyklinowania. Podłogę wstępnie należy przeszlifować szlifierką, do czego używamy papieru gruboziarnistego.

Następne jest wygładzenie powierzchni z wszelkich nierówności. Powstały z cyklinowania pył należy wymieszać ze specjalną żywicą, dzięki czemu powstanie fuga w kolorze identycznym do parkietu. Po położeniu fugi, podłogę należy jeszcze raz zeszlifować oraz wypolerować, najlepiej trzykrotnie, a do każdego kolejnego polerowania wybierać papier ścierny coraz drobniejszy. Dzięki temu powierzchnia podłogi będzie idealnie gładka.

Następnie układa się lakier podkładowy, który ma też wpływ na kolor drewna. Po upływie doby nakłada się lakier nawierzchniowy, wybierając lakier matowy lub z połyskiem. Wskazane jest położenie drugiej warstwy lakieru. Po kolejnej dobie, podłoga jest już gotowa do użytku.